Hoppa till innehåll

Frilans Riks – Journalistförbundets frilansklubb

  • Om oss
    • Styrelse
    • Protokoll
    • Våra kanaler
  • Bli medlem
  • Frilanssektioner
    • Klubbidrag
  • FAQ
  • Arvoden och villkor
    • Frilanskalkylatorn
    • Fulavtal
    • Årets fulavtal 2020
    • Frilansstrategin
    • Hat och hot
    • Rädda frilansen!
      • Debattartikel: Frilansjournalisternas ohållbara arvoden
      • Lägre arvoden – fler skambud
      • ”Det går ju bara åt ett håll, fel håll”
  • Historia
    • Lista över ordföranden
    • 80-talet
    • 90-talet
    • 00-talet
  • Årsmöte
  • Årets frilans och Årets redaktör
    • Vinnare 2020
    • Vinnare 2019
    • Vinnare 2018
    • Vinnare 2017
    • Vinnare 2016
    • Vinnare 2015
    • Vinnare 2014
    • Vinnare 2013
    • Vinnare 2012
    • Vinnare 2011
    • Vinnare 2010

Dags att nominera till Årets frilans och Årets redaktör

I samband med Frilans Riks årsmöten vill vi lyfta frilansar och redaktörer som på olika sätt gör positiv skillnad för frilansar.

I år sker detta på årsmötet 25 mars. Nomineringar görs till arets[at]frilansriks.se, senast 1 mars.

Läs mer på Årets frilans och Årets redaktör.

Författare InfoansvarigPostat 21 januari, 201921 januari, 2019Kategorier Årsmöte, Nyheter

Inläggsnavigering

Föregående Föregående inlägg: Arvodeshöjning på Sydsvenskan/HD
Nästa Nästa inlägg: Dra tillbaka fulavtalen, Mittmedia

Frilansjouren

Problem med en uppdragsgivare som inte vill betala en faktura? Eller frågor om olika momssatser? Då är det Frilansjouren du ska vända dig till.

Vi hjälper dig med alla typer av frågor, såväl fackliga som rena företagarfrågor. Vill du ringa når du oss på 08-613 75 72 tisdag-fredag mellan klockan 10-12. Vill du mejla Frilansjouren är mejladressen: frilansjouren@sjf.se

Användbara tjänster

- Arvodesguiden
- Frilanskalkylatorn
- Frilanskatalogen
- Frilansrekommendationen
- Företagsförsäkring för frilansar
- Journalistförbundet Frilans
- PP Pension om pensionsförsäkring

Aktuella inlägg

  • Förlängt omsättningsstöd
    är nu sökbart
  • Jack Werner får ALIS-priset 2020
  • Frilansrekommendationen
    höjs den 1 januari
  • Servicebolaget upphör –
    verksamheten fortsätter
  • Årets fulavtal 2020 överlämnat

Frilans Riks på Instagram

frilansriks

God fredag, ungdomar. Så roligt att ni har hängt God fredag, ungdomar.
Så roligt att ni har hängt med mig under den här bootcamp-veckan på #frilansriks instagramkonto.
Jag fick en fråga: ”Är du alltid så här fantastiskt strukturerad – och skriver upp vad du ska göra timme för timme i en bullet planner?”, undrade Andreas M.
Svaret är: Ja, nästan alltid. Det ger mig ett lugn att känna att jag ha en bra översikt. Att pyssla med min bullet journal är dessutom ett lagom kreativt inslag i vardagen, som jag delar med min 12-åriga dotter.
Och jag ÄLSKAR listor! Att få checka av sådant jag gjort får mitt belöningssystem att gå i spinn. (Ibland, om jag gjort något som inte stod på listan, så skriver jag till och med upp det på listan, i efterhand (!), bara för att inkassera det där sköna ka-tjinget i hjärnan).
Min karriärs största ka-tjing eller höjdpunkt kom för övrigt i höstas när jag förärades med en egen litterära skylt, i Lilla Alby, Sundbyberg, min barndoms stad. Större hedersbetygelse kan man väl knappast få?
Jag är fortfarande så mallig över den, så att jag nästan spricker. Skylten sitter på Gjuteribacken 11, bara en kort promenad uppför backen från det ståtliga huset i hörnet på Landsvägen 41, där jag för övrigt också har bott. Glöm inte att beundra de vackra gamla trävillorna i Lilla Alby när ni ändå är i environgerna. https://bibliotek.sundbyberg.se/sv/content-page/litter%C3%A4ra-platser-i-sundbyberg

Vem vet, vi kanske ses i Sumpan någon gång. Då hoppas jag ni kommer fram och hälsar.

Till dess finns jag, som vanligt, på instagram (@hilleviwahl), facebook (https://www.facebook.com/hillevi) och twitter (https://twitter.com/hilleviwahl).
Glöm nu inte att hålla händerna rena och hjärtat varmt.

This too shall pass, som de säger i Storbritannien.
Med vänliga hälsning

Hillevi Wahl,

Frilansjournalist, författare och föreläsare
God morgon, frilanskamrater. I går lovade jag att God morgon, frilanskamrater.
I går lovade jag att berätta lite mer hur en bootcamp-dag ser ut.
På bilden ovan ser ni ett typiskt upplägg. 
En stor del av bootcampet är att lära sig planera sin dag. Att skaffa sig bra rutiner och hålla sig till dem. Eftersom jag fick adhd-diagnos, för ett år sedan, när jag var 54 (!) så förstår ni säkert att det här är en svår gren för mig. Lägg en svår livskris och pandemi på det, så blir det ännu knepigare. 
Jag har alltid tyckt att det är så TRÅÅÅÅKIGT med rutiner. Men när jag första gången testade bootcampet märkte jag snabbt hur bra jag mådde av det här strikta schemat. Av flera anledningar:

1. Jag har inte tid med oron. Körschemat är så späckat med matlagning och steg, övningar och ännu mer mat som ska lagas och ätas, att den där oron knappt får plats i dagsschemat. 

2. Jag blir mycket mer fokuserad under min SKRIV-tid, orden rinner ur mig på ett härligt sätt.

3. Om jag ändå kommer av mig, försvinner in i dimman och plötsligt känner mig tom och förvirrad, så är det bara att titta på klockan och i schemat, så vet jag precis vad jag ska göra. 

4. Jag mår förvånansvärt bra av att känna att jag klarar av dessa enkla saker: laga nya maträtter, göra skitgod smoothie, cykla framför tv:n och checka av allt på kvällen.

5. The obvious, jag mår bra av att röra på mig, komma ut och titta på folk, trötta ut kroppen, och inte sitta still för länge.
Ja, listan kan göras lång. Och att göra detta varje dag i 28 dagar blir verkligen en skön boost in i det nya året. 
Förhoppningsvis kan jag hålla rutinerna och bli en bättre chef för mig själv 2021. 
I morgon ska jag berätta om när jag nådde min karriärs absoluta höjdpunkt.
Vi ses på #frilansriks.
/Hillevi Wahl @hilleviwahl
God morgon ungdomar. I går skrev jag om den cance God morgon ungdomar.
I går skrev jag om den cancersmäll som fick hela tillvaron att krascha för oss 2020. Som frilans har jag varit chef över mig själv. Men när min egen hjärna slutade fungera och min kloke man, som jag brukar bolla idéer med, inte ens kunde prata på grund av den extremt tuffa cancerbehandlingen, så gick det inte heller för mig att arbeta längre.
Ekonomin slog i botten och oron för hur vi, som familj, skulle klara oss tog över all min i vanliga fall hyperkreativa tankeverksamhet. Allt kändes övermäktigt, trots att min man tillfrisknade. Jag var bara trött, trött, trött…
Då såg jag att en kompis skulle göra ett facebook-bootcamp på 28 dagar. Alla övningar och allt matfix kunde göras hemma. Två tuffa coacher från Skåne skulle bestämma allt, exakt vad man skulle äta, vilka övningar som skulle hinnas med och hur många steg man skulle gå varje dag.
I ett infall hoppade jag på bootcampet. Det var jag banne mig värd, tänkte jag.
Redan första dagen kände jag mig så fantastiskt glad i hela kroppen.
”Inte kan det väl funka så snabbt?”, sa jag förvånat.
Men det kunde det tydligen, vittnade tidigare deltagare om.
För det var så befriande skönt att någon annan bestämde allt under dessa 28 dagar.
Bootcamp-coacherna blev mina ”chefer”.
Jag fick pepp och hälsosamma rutiner i mitt liv och ett dagligt schema som gjorde det lättare för mig att veta exakt när jag skulle jobba och kunde planera rimliga arbetsuppgifter.
Kroppen blev glad och hjärnan kom igång igen. Jag fick jobbidéer! Haleluja!
I morgon ska jag berätta mer om hur mina bootcamp-dagar ser ut. Vi ses på #frilansriks.
/Hillevi Wahl @hilleviwahl
Goddag på er, ungdomar. I går skrev jag om vilke Goddag på er, ungdomar.
I går skrev jag om vilken tur jag har haft i mitt frilansliv. Bara genom att tacka ja till grejer som jag kanske inte alltid vågat, men gjort ändå. 
”Alltid lär man sig något nytt”, som min femtonåring brukar säga.
Men 2020 hände något som skakade om hela min tillvaro. Både på det personliga planet och det rent ekonomiska. 
Min man drabbades av cancer i halsen och genomgick den tuffaste behandling som finns, med dubbel maxdos strålning, sex gånger i veckan och cellgifter samtidigt. Vi hade ett helt team från Stockholms sjukhem som kom hem med egen nyckel dygnet runt och fixade dropp och mediciner, för att han skulle må så bra, som det bara var möjligt under den tuffa behandlingen.
Samtidigt rasade en pandemi utanför som var livsfarlig om den kom in i vårt hem. Oron höll på att knäcka mig fullkomligt. Med tre barn och en så sjuk man så rasade även min frilanstillvaro ihop. Rutiner, ekonomi, hälsa, vardag, arbete och skola, allt föll ihop som ett korthus.
Tack och lov tycks de fantastiska människorna på onkologen på Karolinska ha lyckats få bort tumörerna. Nu har det gått ett år sedan behandlingen startade och min man Gunnar mår bra. Men livet är mycket skörare nu, precis som jag. Oron fanns där länge, den tog så enormt mycket kraft ifrån mig, att det var svårt att fungera normalt. 
Det var faktiskt inte förrän min barndomskompis Sally lurade med mig på ett 28 dagars bootcamp på facebook i oktober, som jag kom på fötter igen. 
Redan första dagen på bootcampet kände jag mig mycket gladare och piggare. Det var som ett mirakel.
I morgon ska jag berätta mer om det här på #frilansriks.
/Hillevi Wahl @hilleviwahl
 
Foto: @julianawiklundphotography
God morgon ungdomar! Hillevi Wahl (@hilleviwahl) h God morgon ungdomar! Hillevi Wahl (@hilleviwahl) heter jag, och det är jag som ska vara ert fyrbloss i mörkret de närmaste fem dagarna här på #frilansriks. Till vardags är jag författare, journalist, krönikör, poddare, föreläsare och säkert en massa annat roligt som jag har glömt. 
 Frilans har jag varit sedan jag var 37, när den ansvarige på den stora kvällstidningen, kastade ut mig i kylan med motiveringen att ”nä, vi vill nog ha någon som är lite yngre och fräschare den här gången”. 
Jojo, det där skrattar jag faktiskt gott åt, fortfarande. För trots allt var den där märkliga käftsmällen det bästa som kunde hända mig just då, rent yrkesmässigt. Hans gubbsjuka stenålderssvar blev ett riktigt wake up call. Efter 37 var jag alltså tydligen passé, som kvinna på redaktionen. 
 Först kom såklart den allmänna förvirringen: ”Va?! Jamen, hjälp, vad ska jag göra nu, då? Det här är ju det enda jag är bra på!”
 Sedan kom ilskan: ”Aldrig i livet att jag tänker låta en sådan fjant stoppa mig från att göra det jag älskar! 
 
Det är klart att jag hade kunnat bråka om det där vikariatet. Men till vilken nytta? I stället för att sparka tillbaka, så vände jag Ilskan till något bättre: Nu vågade jag ta det där stora steget ut i det okända och starta eget. 
 Och det beslutet har jag aldrig ångrat. Under de sjutton år som jag har varit frilans har aldrig behövt be om ett jobb, de har liksom bara ramlat rakt i armarna på mig, det ena har gett det andra. Krönikorna i Metro gav mig ett bokkontrakt med Norstedts förlag som gav mig välbetalda föreläsningsgig, och möten i den spännande bokbranschen blev intressanta poddar som blev reportageserier som har vunnit priser och som har lagt grunden till fler böcker och samarbeten… Det har bara rullat på. Jag har haft tur på det viset. 
 
I morgon ska jag berätta om en annan tuff käftsmäll, som jag gärna hade velat vara utan – och hur jag kom på fötter igen efter den nedräkningen. 
Var rädda om er tills dess. Håll händerna rena och hjärtat varmt. 
Vi ses i morgon.
 Med vänliga hälsningar 
/Hillevi Wahl @hilleviwahl
God jul & gott nytt år, önskar Frilans Riks st God jul & gott nytt år, önskar Frilans Riks styrelse. 2020 var ett speciellt och svårt år, men vi vill tacka alla medlemmar som har bidragit med fantastiska inlägg här på Instagram. Det har varit så roligt att läsa om era olika frilansliv. I januari får vi fler gäster, men nu tar vi ledigt. Det behöver vi alla. 🎄🧑🏻‍🎄🌟#frilansriks #topnine2020 #frilanslivet #frilans #frilansliv #frilansjournalist #journalistförbundet
Mälardalens frilansklubb har gjort ett nytt podda Mälardalens frilansklubb har gjort ett nytt poddavsnitt!👍🏽 Posted @withregram • @journalistforbundet Poddtips 🎧 ”Ett tag kändes det som fritt fall...” Så beskriver frilansjournalisten Maria Zaitzewsky i Journalistförbundets frilanspodd tiden när corona-krisen slog till och hon tappade de flesta av sina uppdrag. Men Maria uppfann en ny väg framåt i arbetet.

Lyssna på Journalistförbundets frilanspodd och läs mer på sjf.se eller på tex Spotify ✅ #poddtips @frilansriks #frilans #journalist
Fördelen med frilansandet är att din redaktion Fördelen med frilansandet är att din redaktion är där du slår upp din dator. Jag avslutar min vecka på min favoritredaktion, nämligen min lilla enkla fäbodstuga i Leksand, Dalarna. Ikväll ska jag skriva klart en spaning på 2021 till Dagens Media, skriva ut en intervju till en nättidskrift, och boka ett jobb så långt fram det går för att få lite julledigt. På bilden syns min gamla pappa och hans tre barnbarn, i en coronasäker fika med varm choklad och lussebullar efter att ha säkrat gran och julbock. Så skönt att kunna ses lite, om än kort och lite kallt. Imorgon sitter jag och jobbar i rummet till vänster, eldar lite i spisen och om vädret tillåter, tar en morgonkaffe ute på förstukvisten.
Tack till styrelsen för @frilansriks att jag fick gästa kontot från en arbetsvecka i juletid. God jul och gott nytt år till alla, jag hoppas ni kan få lediga lata stunder så att ni är laddade för 2021! ⭐️🥂/hälsar Anna Gullberg @gullrunn2
Igår blev det inget inlägg, så galen fredag var Igår blev det inget inlägg, så galen fredag var det för mig att det försvann. 🤪 Men jag tänker att det här ändå är lite typiskt? Idag är det lördag och dessvärre som rätt många lördagar (och söndagar) är utsikten för mig ett jobbpass. Inte mer än en timme eller två kanske, men ändå inte ledigt. Lika mycket som jag älskar det här jobbet, lika flytande blir det för mig. Å ena sidan, hämta minstingen tidigt från fritids, gå till frisören och sen gå hem och fredagsfika med tända ljus. För mig som förr var ägd av jobbets möteskalender och andra människors behov av att jag var ständigt tillgänglig är det en ynnest att få styra min egen tid. Å andra sidan brukar natten vara bästa skrivtiden när något kräver obruten koncentration, och styra sin egen tid är ju rätt ofta samma sak som att fyra deadlines sammanfaller i nån slags dödslinje snarare än att allt är prydligt utlagt på rad. 🙄
Idag är det några timmars pappersarbete som måste göras, överblivet när ett akutjobb dök upp igår. Avskyr pappersarbete. Ifrån hjärtat. Jag antar att det känns igen? Har precis bytt från ett system till ett annat, och mödosamt lagt över alla uppgifter. Det är en kliché kanske, men i så fall uppfyller jag den gärna. Hur gör ni med det med tråkigaste av allt i egenföretagandet, administration och redovisning? Med vänlig hälsning, desperat /Anna Gullberg
Torsdag på frilanskontoret. Idag ägnar jag mig åt Fojoarkivet, ett nystartat nyhetsbrev om den bästa lokaljournalistiken som jag redaktörar på uppdrag av Fojo och Linneuniversitetet. En förmån att få ta del av så mycket bra grejer! Första brevet kom förra veckan, och jag har redan fått tips på annat bra. Det är en utmaning att hålla koll på detta enorma flöde från tidningar, tv och radio, och jag vet tyvärr att jag säkert kommer missa en del, men med lite hjälp från tipsare runt om i landet så kan det nog gå bra.
Resten av dagen ska jag betala räkningar, reka på jobb, och läsa in mig lite mer på Årets svensk som jag ska porträttera. Vem det blir får ni veta nästa år i Fokus. Tiger som muren. 
Igår skrev jag en kolumn i Dagens Media om Realtid och reportrarna som stämts i England av svenske affärsmannen Svante Kumlin. Det kallas SLAPP, och är en cynisk metod att med ekonomiska muskler försöka tysta granskande journalistik. Funderar mycket på det där. Djupt obehaglig utveckling. Den här frågan berör oss alla, men frilansare i synnerhet! Här finns en stor risk att utsatta enskilda kan drabbas. Läs på, och framförallt stötta de som drabbas allt du kan. /Anna Gullberg
Ps. Finn ett fel med den här bilden. ;-)
ÅRETS FULAVTAL ÖVERLÄMNAT! För första g ÅRETS FULAVTAL ÖVERLÄMNAT!

För första gången har Frilans Riks överlämnat ”utmärkelsen” Årets fulavtal. 
Det går till Bonnier News. 
Vd:n för Bonnier News, Anders Eriksson, ville inte ta emot diplomet. Frilans Riks mejl till honom med erbjudande om att överlämna utmärkelsen – ett diplom – och att diskutera fulavtalen besvarades aldrig.
Sagt och gjort, Frilans Riks ordförande tog cykeln till Bonnier News huvudkontor i Marieberg och överlämnade utmärkelsen och motivering i receptionen för vidarebefordran till Anders Eriksson.
Frilans Riks är fortsatt öppna för att diskutera Bonnier News fulavtal med VD Anders Eriksson. (LÄNK I BION)
/Gert Lundstedt, ordförande Frilans Riks
Foto: Hasse Hedström
En vecka efter månadens PK-debatt är det alltid En vecka efter månadens PK-debatt är det alltid styrelsemöte i Publicistklubben, med utvärdering av senaste debatten och planering framåt. Vanligtvis sitter vi källaren på krogen Pressklubben på Vasagatan i Stockholm (granne med Journalistförbundet och Sveriges Tidskrifter), men det här året har det mestadels varit digitala möten. Tycker ofta att det kan vara svårt att få bra flow i digitala möten, men med det här gänget funkar det fint. Vi är samkörda och känner varandra bra nu. Det underlättar. Uppifrån vänster, undertecknad (vice ordf), Susanna Skarrie (skattmästare), Kristina Thulin (medlemsansvarig), Noa Bachner (kommunikationsansvarig), Mats J Larsson (sekreterare), Katarina Andersson (programansvarig), Inger Arenander (klubbmästare), Robert Aschberg (ordf), Clas Barkman (priser & stipendier) och Hugo Lavett (programgruppen) Med i styrelsen men inte på måndagens möte: Rebecca Randhawa (kommunikationsansvarig) och Evin Rubar (programgruppen). 
Hur tycker du att digitala möten funkar? Tips och tricks? Jag använder händerna mycket, räcker upp handen, gör tummen upp, tummen ned, etc. Viktigast tycker jag är att försöka ha kameran igång. Svårt att få bra kontakt annars.
Journalistförbundet, Publicistklubben, Reportrar Journalistförbundet, Publicistklubben, Reportrar Utan Gränser, Svenska PEN och Författarförbundet engagerar sig tillsammans för frisläppandet av Gui Minhai och Dawit Isaak. Som ett led i det brukar jag twittra ut Expressen Kulturs räkneverk varje vecka på måndagar, och det svindlar hur dagarna går och våra liv ändras under tiden som de sitter inspärrade för att de misshagat odemokratiska regimer med att uttrycka sig i skrift. Yttrande- och pressfriheten är verkligen ingen gåva att ta för given. Nu ska inte kontot användas för reklam, men jag hoppas ändå att detta faller inom ramen för verksamheten. Så häng gärna på och twittra för att ge uppmärksamhet åt våra fängslade kollegor. #freeguiminhai #freedawit @rsfsverige @rsfinternational @svenska_pen @journalistforbundet @fojo_se @publicistklubben1874 #forfattarforbundet
Godmorgon måndag, sista stress- och panikveckan Godmorgon måndag, sista stress- och panikveckan före jul! Jag som rattar @frilansriks kontot i julstöket heter Anna Gullberg (aka @gullrunn2 på insta o @gullrunn på twitter) och är frilans. Jobbar för @tidningenfokus @expressen @dagens_media @fojo_se mfl, en skön kombo av reporter, krönikör och redaktör. Engagerad i frågor om press- och yttrandefrihet, vice ordf i @publicistklubben1874 så det blir sannolikt lite sånt den här veckan också. 
Jag har en garderob med dörr och fönster hemma i huset i Falun i Dalarna, och garderoben kallar jag för ”redaktionen”. Har försökt göra den så mysig som möjligt på 2,5 kvadrat, men 2021 kommer jag gå all in på bra funktioner, ett ”riktigt” kontor har sina fördelar, även om det inte går att kombinera skrivande med kolakokning (som jag gör idag). Hur tänker du kring ”hemmakontoret” och att sitta ensam och jobba? Tips och trix?/Anna Gullberg #frilansriks @journalistforbundet
Att anordna seminarier med intressanta personer är en viktig del av vår verksamhet. De senaste två åren har vi anordnat seminarier, möten och kurser med bland andra Katarina Bjärvall, Jonathan Lundberg och Sara Recabarren, Joakim Medin, Jenny Küttim, Inga Lisa Sangregorio, My Vingren, Roger Berglund på UNT, Maria Gerlofson och Maria Clauss. Därtill har vi haft seminarier om bland annat stipendier och upphovsrätt.
Skicka gärna förslag på föredrag ni skulle vilja höra till malardalensfrilansklubb[at] gmail.com (eller till styrelsen personligen, kontaktuppgifter finns på vår hemsida malardalensfrilansklubb.se).
Många av föredragen framöver kommer även att finnas tillgängliga online på vår medlemssida.
Därmed tackar styrelsen för Mälardalens frilansklubb för sig och skickar över stafettpinnen till en ny hemlig gäst som ni får möta på måndag den 14 december.

Foton: Beata Hansson och Marja Beckman
PS. Styrelsen för Mälardalens frilansklubb består just nu av följande personer: Ylva Berlin, Ronnit Hasson, Marja Beckman, Beata Hansson, Monica Atterberg, Artur Nordfors Kowaski, Elin Dunås, Noa Söderberg och Therese Quennerstedt. 
🎄🤗 @Journalistförbundet #journalistförbundet #mälardalensfrilansklubb #frilansriks #frilansjournalist
Idag hade vi årets sista styrelsemöte. Nu bö Idag hade vi årets sista styrelsemöte. Nu börjar vi planera inför årsmötet 2021. Har ni något på hjärtat? Vi söker både motioner och medlemmar som vill bli förtroendevalda (och vi vet att även våra kollegor i Västra söker ledamöter). 

Det är praktiskt men tråkigt att bara ses digitalt och vi längtar tillbaka till detta möte som ägde rum i somras hos @hanssonbeata. Foto: @ronnithasson 🌼

 #frilans #frilansriks
//Mälardalens frilansklubbs styrelse #mälardalensfrilansklubb
Den senaste gästen i Journalistförbundets frilan Den senaste gästen i Journalistförbundets frilanspodd är Kebba Jammeh, radio- och webbjournalist baserad i Botkyrka med fokus på Västafrika och afrikanska invandrares situation i Sverige. Pandemin har stängt ner hans radiokanal i ett halvår, men arbetet på webben har gått bättre än någonsin.
I podden berättar Kebba om hur han får webbjournalistiken att gå runt, om osynliggjorda journalister i förorten och om vikten av att ha en äldre journalist som mentor. 
Podden finns på plattformarna Spotify, Itunes och Libsyn eller via Journalistförbundets hemsida. 
Foto: Privat/Kebba Jameh
@Journalistförbundet #journalistförbundet #mälardalensfrilansklubb #frilansriks #podcast #frilansjournalist

//Styrelsen för Mälardalens frilansklubb
Philip O'Connor är frilans med fokus på sport – fotboll, basket, MMA och andra – och täcker ofta internationella tävlingar. Corona-pandemin satte stopp för allt. Men i Journalistförbundets frilanspodd berättar han om en väg framåt.
Så presenterades det andra avsnittet av Journalistförbundets frilanspodd som har producerats av tre av styrelseledamoterna i Mälardalens frilansklubb i samarbete med Journalistförbundet. 
Podden finns på plattformarna Spotify, Itunes och Libsyn eller via Journalistförbundets hemsida. 
Foto: Steve Antonios
@philipeblana @Journalistförbundet #journalistförbundet #mälardalensfrilansklubb #frilansriks #podcast #frilansjournalist

//Styrelsen för Mälardalens frilansklubb
I somras hade Journalistförbundets frilanspodd p I somras hade Journalistförbundets frilanspodd premiär. Så här presenterades den på sjf.se:
Hur har arbetssituationen sett ut för frilansar under coronapandemin? Och hur kan vi gå vidare? Det är två frågor som vår nya podd har i fokus. Den produceras av Ronnit Hasson, Noa Söderberg och Artur Nordfors Kowalski. Alla tre är frilansjournalister och fackligt engagerade i Mälardalens frilansklubb i Journalistförbundet.
Den första som intervjuades var Anna Bergholtz. Hon är journalist, föreläsare, moderator, författare, inspiratör och debattör. Hon är blind och gör ”I mörkret med”, världens troligen första podd inspelad i totalt mörker.
Podden finns på plattformarna Spotify, Itunes och Libsyn eller via Journalistförbundets hemsida. 
Foto: Yasmin Nilson
@annabergholtz @Journalistförbundet #journalistförbundet #mälardalensfrilansklubb #frilansriks #podcast #imörkretmed #frilansjournalist //Styrelsen för Mälardalens frilansklubb
Denna vecka är styrelsen i Mälardalens frilans Denna vecka är styrelsen i Mälardalens frilansklubb gäster här på Instagram.
Mälardalens frilansklubb är den största sektionen inom Frilans Riks. Bilderna är tagna på ett av våra möten. Foto: Ronnit Hasson och Marja Beckman. 

Mälardalens frilansklubb anordnar flera seminarier varje år. Av pandemiskäl har vi börjat spela in seminarierna digitalt och gjort dem tillgängliga för medlemmarna i efterhand. Mer information finns på https://malardalensfrilansklubb.se/2020/11/se-forelasningar-pa-vara-medlemssidor/

Dessutom har vi en podd som vi ska berätta om i kommande inlägg.

Som frilansmedlem tillhör du klubben Frilans Riks. Vilken sektion du tillhör beror på var du bor eller vilket yrke du har. De flesta sektioner består av frilansar inom samma geografiska område, medan sektionen Medietextarna samlar alla som arbetar med undertexter oavsett var de bor. I skrivande stund finns åtta sektioner: Mälardalen, Västra, Syd, Södra Norrland, Värmland, Västerbotten, Östergötland och Medietextarna. 

@Journalistförbundet #journalistförbundet #mälardalensfrilansklubb #frilansriks
Ladda mer… Följ på Instagram

Frilans Riks på Facebook

För och av frilansjournalister som är intresserade av fackliga frågor.

Frilans Riks på Twitter

Tweets by FrilansRiks
  • Om oss
    • Styrelse
    • Protokoll
    • Våra kanaler
  • Bli medlem
  • Frilanssektioner
    • Klubbidrag
  • FAQ
  • Arvoden och villkor
    • Frilanskalkylatorn
    • Fulavtal
    • Årets fulavtal 2020
    • Frilansstrategin
    • Hat och hot
    • Rädda frilansen!
      • Debattartikel: Frilansjournalisternas ohållbara arvoden
      • Lägre arvoden – fler skambud
      • ”Det går ju bara åt ett håll, fel håll”
  • Historia
    • Lista över ordföranden
    • 80-talet
    • 90-talet
    • 00-talet
  • Årsmöte
  • Årets frilans och Årets redaktör
    • Vinnare 2020
    • Vinnare 2019
    • Vinnare 2018
    • Vinnare 2017
    • Vinnare 2016
    • Vinnare 2015
    • Vinnare 2014
    • Vinnare 2013
    • Vinnare 2012
    • Vinnare 2011
    • Vinnare 2010
Drivs med WordPress