Har du gjort en fackbok? Medverka på fackboksfestivalen Minerva!

Nu gäller det att ta chansen. Frilans Riks medverkar på fackbokfestivalen Minerva i Stockholm lördagen 1 februari. Läs mer om den på Facebook!
Festivalen äger rum på Sveavägen 41 i Stockholm i regi av ABF Stockholm (som skriver om festivalen här) och Sveriges Författarförbund.

Vi uppmanar alla våra författande medlemmar att ta chansen att medverka. Frilans Riks har ett bokbord där vi gärna ser att så många som möjligt av våra medlemmar har med sina alster och gärna bemannar bokbordet för att nå ut till och prata med besökarna. Det är en chans för oss att visa upp vad många av oss frilansar sysslar med.

Festivalen pågår klockan 11-16.30. Som utställare är vi välkomna från klockan 10.00. Frilans Riks ordförande finns på plats vid bokbordet 11.00-15.45.
Det går också att lämna in böcker på fredagen mellan klockan 16 och 17 vid Frilans Riks bokbord.
För den som befinner sig i norra Jönköpings län går det att ta kontakt med Frilans Riks ordförande, Henrik Simonsen för eventuell transport av mindre antal böcker till festivalen.
Det går också att lämna böcker till Henrik på Frilansdagen i Malmö nu på fredag, den 17 januari, mellan klockan 11.00 och 12.30. (Missa inte Frilansdagen om du är i närheten av Malmö!)

Allra bäst är ändå om ni medverkar själva vid vårt bokbord någon gång under festivaldagen lördagen 1 februari.
Frågor? Mejla info[at]frilansriks.se. (Obs! Svar kan dröja några dagar.)