Journalister i Belarus har släppts
– tvingas att lämna landet

52 demokratikämpar från Belarus har släppts efter flera år i fängelse, bland dem flera journalister. Frisläppandet skedde i veckan och de frigivna har fått order om att lämna Belarus, skriver Intresseföreningen för utbyte mellan SJF och BAJ.

Intresseföreningen för utbyte mellan SJF och BAJ bildades efter en motion på Journalistförbundets kongress 2021. Det manipulerade valet i Belarus 2020 hade då gjort situationen än värre för journalister. BAJ (Belarusian Association of Journalists) är sedan några år en förbjuden organisation och flera av medlemmarna har fängslats.

Frisläppandet är enligt intresseorganisationen ett resultat av förhandlingar med USA. Som motprestation lättar USA på sanktionerna mot Belarus. Men intresseorganisationen menar att inget egentligen har ändrats i praktiken.

Fångarna måste enligt regimen lämna Belarus och vid en livesändning från Litauen i torsdags kunde man se oppositionsledaren Svetlana Tichanovskaja och representanter för BAJ med flera ta emot de frigivna.

Oppositionsledaren, Svetlana Tichanovskaja, lever i exil i Litauen.
Foto: CC-BY-4.0: © European Union 2025– Source: EP

Men inte alla vill lämna landet:
”Om vi är rätt uppdaterade så är det åtminstone fyra personer, bland dem Mikola Statkevich, politiker och kandidat i presidentvalet 2010, som vägrar lämna Belarus och som i skrivande stund är fast i ’ingenmansland’ mellan Belarus och Litauen.”, skriver intresseorganisationens talespersoner Åsa Ohlsson och Gunilla Kracht i ett nyhetsbrev.

Utbytet med medlemmar i BAJ och svenska journalister har pågått längre än intresseorganisationen har funnits. Ett utbytesprojekt mellan Frilans Syd och BAJ, där svenska frilansar deltog i workshops i Belarus och belarusiska journalister besökte Sverige, har genomförts. För ett år sedan anordnade intresseföreningen en återträff i Malmö för de belarusiska journalister som var med i det tidigare utbytet.